Prieš važiuodami su palapine stovyklauti turėtumėte pasidomėti kur vykstate, gal ežeras ar upė yra saugomose teritorijose; nacionaliniame parke, hirdografiniame draustinyje...

Valstybinės saugomų teritorijų tarnyba poilsiautojams siūlo prieš išvyką į gamtą panaršyti internete pasižiūrėti į turistinį žemėlapius, palapinių statymo vietas kurias galima rasti parko direkcijų puslapiuose (pvz nuoroda į Aukštaitijos Nacionalinis parką). Arba galima pasiskambinti į direkciją ir sužinoti, kur yra stovyklavietės, kuriose tikrai galima statyti palapines. Yra reglamentuotas palapinių statymas, parkų apsaugos reglamentuose yra apibrėžta, kur yra stovyklavietė. Tai padaryta todėl, kad reikia sureguliuoti lankytojų srautus ir kad žmonės nestatytų palapinių ten, kur užsimano.

Saugomose teritorijose statyti palapinę galima tik tose vietose, kurios oficialiai nurodytos saugomų teritorijų planavimo dokumentuose. Juose pateikiama informacija apie esamas ir dar rengiamas stovyklavietes.

Stovyklavietė yra skirta poilsiui su nakvyne. Stovyklavietėse galima apsistoti ir su kemperiais arba palapinėmis. Stovyklavietėse būna įrengtos laužavietės, lauko baldai, stoginės, tualetai, konteineriai šiukšlėms, sutvarkyti priėjimai prie vandens telkinių. Stovyklavietėse paprastai būna įrengta visa infrastruktūra, reikalinga kelių dienų poilsiui su palapine.

Galite pasižiūrėti stovyklavietės ir mūsų sukurtame kempingų ir stovyklaviečių žemėlapyje (straipsnio apačioje).

Poilsiavietė skirta trumpalaikiam poilsiui gamtoje be nakvynės, pavyzdžiui, važiuojant dviračiais poilsiavietėse galima atsikvėpti, pavaldyti, kadangi poilsiavietėse paprastai būna įrengti stalai, suolai, pavėsinės, šiukšliadėžės, greta būna įrengtos ir automobilių stovėjimo aikštelės, keliaujantiems automobiliu. Savaime suprantama stovyklavietėse taip pat galite sustoti pavalgyti, pasimaudyti, pailsėti...

Palapinių ne tam skirtose vietose taip pat negalima statyti ir gamtos paveldo objektų teritorijose ir jų buferinės apsaugos zonose.

Tam tikros taisyklės galioja ir nesaugomose teritorijose. Todėl poilsiautojai turėtų būti atidūs bei iš anksto pasidomėti, kaip arti ežero galės pasistatyti palapinę.

Pakrančių apsaugos juostose (jos kiekvienam vandens telkiniui nustatomos individualiai), kurios dažniausiai siekia 25 metrus nuo kranto, nereikėtų įsikurti, nes tose vietose draudžiama ardyti velėną, kūrenti laužus, statyti automobilius.

Už saugomų teritorijų režimo pažeidimą priklausomai nuo saugomos teritorijos statuso pagal ATPK gresia įspėjimas arba bauda nuo 28 eurų ir gali siekti net 145 eurus.

Dažnas klausimas, ar galima Kuršių nerijoje statyti palapinę?

Graži gamta tačiau mažas pasirinkimas nakvynės ir didelės kainos vilioja mėgstančius poilsiauti su palapinėmis persikelti į Kuršių neriją. Kita didelė grupe kurie domisi tokia nakvyne yra žygeiviai kurie nori palei jūrą pereiti, pernakvoti palapinėje ir grįžti atgal. Dėja tokie poilsiautojai-turistai nėra laukiami Kuršių nerijos administracijos ir gyventojų , jie trypia gamtą ir nepalieka pinigų". Todėl Kuršių nerijos administracija perspėja vasaros sezono metu pareigūnai kopas "šukuoja" net nakti ieškodami tokiu atvykelių.

Kuršių nerijos nacionalinio parko lankymo taisyklės draudžia statyti palapines ir kurti laužus tam tikslui nenustatytose ir neįrengtose vietose visoje Kuršių nerijos teritorijoje, išskyrus – Nidos kempingo teritorijoje. Už šių taisyklių pažeidimą pagal ATPK gali būti taikoma bauda iki 57 eurų.

Kempingų ir stovyklaviečių žemėlapis Lietuvoje (stovyklavietės nuolat pildomos)