Nenorime kelti panikos ir gąsdinti žmonių dėl dabartinės situacijos, bet šį straipsnį parašyti paskatino kitos internetinės parduotuvės. Pamačius, ką jos siūlo, greičiausiai, su didelėmis problemomis susidurtumėte jau pirmą vakarą (savaime suprantama, nuorodų į tuos puslapius nedėsime, bet tie, kurie tokias kuprines ruoš, greičiausiai tas svetaines atras).



Taigi, jeigu Jums reikėtų skubiai palikti namus, laiko galvoti, ką turite įsidėti į savo išgyvenimo kuprinę, turėsite nedaug, o per skubėjimą greičiausiai kažką pamiršite. Tad, jei pasiruošite netikėtoms situacijoms šiandien, bus truputi mažiau streso Jums ir Jūsų artimiesiems vėliau! O tiems, kurie į rytojų žiūri labai optimistiškai, siūlome turėti telefone bent jau pilną sąrašą, ko Jums reikėtų.

Išgyvenimo kuprinės turinį galime suskirstyti į dvi dideles dalis: viena - tai daiktai, kuriuos kiekvienas turi namie, ir kitą - grupė daiktų, kuriuos turi ne kiekvienas.


Kuprinės

Kadangi situacija bus neaiški (žiemą, vasara...), kuprinę geriau turėti didesnę: vyrams 60-80 l, moterims apie 50-60 l, vaikams (apie 10 metų) gali būti iki 25 litrų. Jei reikia pirkti kuprinę, nebūtina rinktis iš brangiausių smarkiai "išbrandintu" modeliu, Jūs juk ne į trekingo žygi ruošiatės, kur svarbu yra nugaros vėdinimo sistemos, atskiri skyriai, svoriai ir t.t. Jums svarbiausia susidėti visus reikiamus daiktus ir nuvykti iki tam tikros vietos: slėptuvės, automobilio, sodybos, stoties... Aišku, nusipirkus dideliame maisto ar statybos prekių tinkle kuprinę už 50- 60 eurų, neaišku, ar ji nesuplyš per pirmą išėjimą, tad geriau nerizikuoti.

Suprantama, tai ne būtinai turi būti didelė turistinė kuprinė, tai gali būti ir kelioninis krepšys, lagaminas ar tvirti maišai, tačiau jei Jums reikės ilgiau eiti, tokie nešuliai taps didžiausia kančia: bus nepatogu nešti, gali suplyšti, greitai nepavyks eiti...


Pirma daiktų grupė (kasdieniai daiktai)

Pirmąją daiktų grupę apžvelgsime trumpai daug nesiplėsdami, kadangi šiuos daiktus dauguma iš mūsų turime namuose.

  • Svarbiausi dokumentai, (pasidarykite jų nuotraukas ir telefonuose).
  • Kelios šeimos narių spausdintinių nuotraukų (išsikrovus telefonams, ir pasimetus galėsite parodyti).
  • Vertingesni juvelyriniai dirbiniai, monetos...
  • Vaistai tuos, kuriuos vartojate (jei vartojate) ir skausmą malšinantis, vandenilio peroksidas... Vaistinėle, gali būti ir iš automobilio.
  • Telefono pakrovimo laidai
  • Power bankas
  • Higienos prekės
  • Apatiniai drabužiai, kojinės, kepurės, pirštinės... Neperšlampami drabužiai (apie juos daugiau kitoje grupėje).
  • Keletas vienetų peilių, geriausai turistiniai, medžiokliniai, dar geriau vienas iš jų multifunkcinis peiliukas (multitoolas), šaukštai, šakutės.
  • Žibintuvėlis, degtukai
  • Maistas. Rekomenduojamas maisto davinys 3 paroms  (kol atslūgs paniką). Turėtų būti negendantys ir ilgą laiką galintys išbūti produktai: grikiai; bulguras; makaronai; ryžiai; konservai; džiovinti-vytinti produktai; riešutai; arbata; įvairūs batonėliai... Gertuvės kiekvienam žmogui (gali būti vienas termosas)*.

* Rekomenduojama parai 2 litrai geriamojo vandens vienam asmeniui ir 2 litrai vandens maisto ruošimui, higienai. Žmogui per 72 valandas reikia turėti apie 12 litrų vandens.


Antroje daiktų grupė (turizmo prekės)

Daiktai daugiau skirti gyvenimui gamtoje, o kaip žinome yra tokių kuriems miegojimas palapinėje yra kančia, tad tokie žmonės ir neturi tų daiktų.

miegmaisis-Vango-Nitestar

Ką mes rekomenduojame turėti išvykimo/išgyvenimo kuprinėje

  • Saulės pakrovimo panele (su, ja galėsite pasikrauti telefoną, žibintą, kompiuterį...)
  • Mažas radijo imtuvas su elementais
  • Turistinis kilimėlis su folija jo prireiks ir rūsyje ir lauke miegant, jis būtinas tam, kad būtų tarpas tarp jūsų kūno ir žemės ar betono.
  • Miegmaišis 2-3 sezonų (Limit temperatūra vyrams apie +4, Comfort moterims/vaikams apie 0)
  • Papildomas neperšlampamas maišas drabužiams, gali būti įvairių dydžių. Galima naudoti kažka iš tvirtesnių buities maišelių.
  • Drabužiai ir avalynė. Viršutiniai drabužiai turėtų būti neperšlampami. Striukes turi daugumą, tačiau nedaugelis turi kelnes. Antras sluoksnis (flysas, megztukas...). Be paprastų kojinių pasiimkite vienas šiltas storas kojinės miegojimui, iš naturalių medžiagų: merino, vilnos... Avalynė taip pat turėtų būti patogi ėjimui ne tik gatvėmis, bet ir miško takais, neperšlampama.
  • Apsiaustas nuo lietaus. Nesvarbu kad Jūms atrodo, kad turite neperšlampamus drabužius, jei būsite miške ar lauke visą dieną ir lis, apsiaustas Jums labai padės. Apsiaustas turėtų būti iš poliesterio medžiagos. Pigus poliviniliniai, politieleniniai greitai suplyš.
  • Mažą susipakuojančia kuprinę (esant reikalui pvz. nusipirkti maisto, kad nereikėtų tampytis didelių didelių turistinių kuprinių)
  • Degiklis (reikalingos ir dujos, benzinas) arba turistinė/karinė talpą kurui su stoveliu (naudojamas degus gelis, skystas kuras arba suspaustos kuro tabletes).
  • Plieniniai arba aliuminiai indai valgymui. Juos galėsite panaudoti šildydami maistą ant degiklio ir iš jų valgydami.
  • Ugnies ižiebiklis/ titnago skeltuvas (labai daug kartų gali būti naudojamas, nebaisu sušlapinti, tačiau juo reikia mokėti naudotis).
  • Gertuves įrašėme pirmąjame sąraše. Būtų labai gerai turėti gertuvę su filtravimo sistema pvz. Lifestraw (galėsite nebijodami gerti vandenį iš ežero, upės ar lietaus).
  • Švilpukas. Jei atsidurtumėte po griuvėsiais, o su savimi turėtumėte švilpuką, jis galėtų išgelbėti jums gyvybę, nes balsą greit prarėktumėte. Jį reikėtų turėti šalia, kad būtų lengvai pasiekiamas.

Sąrašą turime, dabar visą tai reikia susidėti į savo išvykimo kuprinę, o tai bus nelengva. Kad būtų lengviau isivaizduokime taip: pvz. 60-80 l kuprinėn, jei Jūsų šeima yra 2 suaugę ir du vaikai, tilptų pirmos grupės daiktai ir visų keturių žmonių miegmaišiai* (ėmėme standartinius, dažniausiai perkamus turistinius miegmaišius). Plius, iš išorės galėsite prisitvirtinti kilimėlį ir įsidėti dvi gertuves. Į antrą 50-60 l kuprinę turėtumėte sutalpinti visus drabužius (suprantama, tai būtų jau antras komplektas Jūsų drabužių, pirmasis būtų ant Jūsų). Smulkesni daiktai turėtų sutilpti į vaikų kuprines.

Tiems, kas neturi turizmo inventoriaus miegojimui (kilimėlių, miegmaišių), galima vietos atrasti perkant turistiniams žygiams (trekingui, hikingui) skirtus gaminius, kurie būna du ar tris kartus mažesni nei standartiniai kempigavimui skirti gaminiai. Suprantama, jie bus ženkliai brangesni.

Tai tik bendras sąrašas. Kiekvienos šeimos/žmogaus atvejis gali reikalauti specifinių daiktų ar įrangos. Svarbu yra įvertinti situacijos pobūdį ir individualius poreikius, kad būtų pasirinkti tinkamiausi daiktai.

Dėl pakavimosi yra ivairių variantų: kilimėlį ir miegmaišį galima tvirtinti prie kuprinės išorėje.

Straipsnio autorinės teisės priklauso UAB Efekto. Norintys kopijuoti arba cituoti privalo nurodyti straipsnio šaltinį su aktyvia nuoroda į https://www.efekto.lt/patarimai/isvykimo-isgyvenimo-kuprine.html puslapį.